Versuch einer allgemeinen Geschichte der Poesie von den ältesten Zeiten an. Ein Beitrag zur Geschichte der menschlichen Kultur […] Zweiter Band

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1798 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Hartmann, Johann David
Strony: XVI; 630 Sygnatura: 92363a biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Historia poezji najstarszych cywilizacji
  • Historia sztuki poetyckiej
  • Historia literatury
  • Historia kultury
  • Hartmann, Johann David (1761-1801)
Data dodania: 21.09.2020

Wydany w 1798 roku w Lipsku tom drugi Versuch einer allgemeinen Geschichte der Poesie von den ältesten Zeiten an […] - dwuczęściowego dzieła z dziedziny historii literatury, którego autorem jest niemiecki pedagog, filolog i poeta Johann David Hartmann (1761-1801). Niniejszy tom jest próbą spojrzenia na historię i kształtowanie się sztuki poetyckiej najstarszych cywilizacji, od początków panowania Aleksandra III Macedońskiego; stgr.Ἀλέξανδρος ὁ Τρίτος ὁ Μακεδών Aleksandros ho Tritos ho Makedon zwanego również Aleksandrem Wielkim; Ἀλέξανδρος ὁ Μέγας Aleksandros ho Megas ( 356 p.n.e. – 323 p.n.e.) - króla Macedonii w latach 336-323 p.n.e. do rozpoczętego w IV wieku n.e. procesu masowego przemieszczania się ludności, określanego w historiografii mianem wielkiej wędrówki ludów. W obszernym dokumencie autor prezentuje historię poezji hebrajskiej, arabskiej, perskiej, hinduskiej, greckiej, rzymskiej, niemieckiej etc. zwracając uwagę m.in. na jej początki, specyfikę, cechy charakterystyczne, oryginalność stylu i języka, genologię, kształtowanie się najwcześniejszych form - gatunków literackich etc. oraz podkreślając znaczenie historii poezji dla szeroko pojętej historii kultury ludzkości.