Verba quarti praecepti: ut diu vivas in terra vindicaturus, ad solemnia Gymnasii Elbingensis aestiva, d. XIV Sept. a. MDCCLII more, loco horisque consuetus celebranda, permagnificos et amplissimos urbis Proceres caeterosque Musarum Fautores [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1752 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 8 ] Sygnatura: Pol.8.II.4693 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Edukacja, szkolnictwo - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 12.12.2019

Opis dokumentu

Mowa okolicznościowa rektora Gimnazjum Elbląskiego Johanna Langego, wygłoszona w 1752 roku z okazji Actus Liectionis - jesiennych obchodów zakończenia roku szkolnego po wrześniowych egzaminach. W czasie święta obok uroczystych mów przygotowywano koncert, publiczne czytanie regulaminu szkolnego oraz teatralne przedstawienie. Na zakończenie głos zabierał burmistrz z podziękowaniem adresowanym do kadry nauczycielskiej. Mowa rektora z 1752 poświęcona jest refleksji nad czwartym przykazaniem, które Bóg dał ludziom za pośrednictwem Mojżesza na Górze Synaj. Fragment, do którego odnosi się tytuł mowy, pochodzi z Księgi Wyjścia: “Czcij twego ojca i twoją matkę, aby długo trwały dni twojego życia na ziemi.” (Wj 2, 20, cyt. z Biblii Tysiąclecia). Lange skupia się głównie na biblijnej egzegezie dotyczącej wątku “ziemi” jako znaku Bożego błogosławieństwa, analizując różne konteksty, w których pojawia się ta obietnica dana przez Boga ludziom na kartach Pisma Świętego. Poddaje przy tym krytyce obyczajowość swoich czasów, w zakończeniu mowy zwracając się wprost do społeczności miasta. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.