Verantwortung des durchleuchten Hochgebornen Fursten unnd herrn … Philips Landgraven zu Hessen...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1528 Miejsce publikacji: [Breslau] Autorzy:
  • Philipp Landgraf von Hessen
  • Ferdinand I. König von Deutschland
Strony: [6] K. Sygnatura: Pol.6.II.1525 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Ferdynand I Habsburg (1503-1564), król Niemiec
  • Wielkoduszny Filip, landgraf Hesji (1504-1567)
  • Dyon, Adam (ok. 1490-ok. 1531/1534)
  • List urzędowy - 16 w.
  • Niemcy - reformacja - historia - 16 w.
Data dodania: 24.11.2014

Druk jest odpowiedzią Ferdynanda I. Habsburga na list (przytoczony w druku) landgrafa Hesji Filipa, zwanego Wielkodusznym, w którym Filip opowiada się przeciw zawartemu w 1524 r. w Ratyzbonie związkowi południowych stanów katolickich, którego celem było wcielenie w życie skierowanego przeciw Lutrowi i jego zwolennikom edyktu wormackiego. Landgraf heski należał do mniejszości książąt i elektorów niemieckich, którzy podczas sejmu Rzeszy w Spirze w 1529 sprzeciwili się edyktowi. Był on też jednym z inicjatorów tzw. związku szmalkaldzkiego - przymierza siedmiu książąt i jedenastu miast niemieckich opowiadających się za protestantyzmem, którego sygnatariusze mieli udzielić sobie pomocy w razie wymierzonej przeciw nim agresji. Stawiało go to w opozycji do Ferdynanda Habsburga – zagorzałego katolika, który jednak z czasem zrozumiał niemożność zapobieżenia szerzenia się idei protestantyzmu i jako cesarz Niemiec dążył do kompromisu między oboma wyznaniami, ukoronowanego pokojem augsburskim 1555. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1501-Pol.6.II.1530. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 3, 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5.Misc.9. Typ oprawy (materiał) - półpłótno; obleczenie – czarne płótno; zdobienia - szaro-czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - barwione (nakrapiane); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia; brak kilku kart lub karty istotnej (frontyspis, karta tytułowa, karta z kolofonem itp.).  W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.