V Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Kinie "Syrena" - afisz

Typ: Afisz / plakat Rok publikacji: 1978 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - XV.9 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 20 w.
  • Elbląg - film - 20 w.
  • Kino „Syrena” w Elblągu
  • Kino "Światowid" w Elblągu
Data dodania: 18.12.2012

Kino "Syrena" w Elblągu było organizatorem we wrześniu 1978 r. "Piątego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych". Ta impreza funkcjonowała w kinie "Syrena" przez kilka lat a później przeniesiono ją do kina "Światowid" w Elblągu. W wersji elbląskiej ten przegląd nosił też nazwę - Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Widzowie zobaczyli wybrane filmy z tego przeglądu odbywającego się co roku w Gdyni od 1974 r. Z obejrzanych filmów w Elblągu film "Bez znieczulenia" w reżyserii Andrzeja Wajdy otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu "Lwy Gdańskie". Nagrodę Specjalną otrzymał film "...Gdziekolwiek jesteś, panie Prezydencie..." w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, a Nagrodę Dziennikarzy otrzymała "Spirala" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Na zdjęciu afisz ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej.