Utrum parta per Christum generis humani salus Augusti imp. nummis expressa olim fuerit, nec ne?

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1701 Miejsce publikacji: [Thorunii] Autorzy:
  • Wende, Georg
  • Eitner, Godofredus
Strony: [6] K. Sygnatura: Pol.7.II.890 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Wende, Georg (1634-1705)
  • Druk teologiczny - 18 w.
  • Dobrobyt - rozważania religijne
  • Dysputacja
Data dodania: 04.02.2014

Dyskusja o zbawieniu rodzaju ludzkiego poprzez Chrystusa oraz ogólnym dobrobycie ludzkiej społeczności, w tym dotyczących spraw pieniężnych. Debata prowadzona 31.08.1701 r.przez profesora z Torunia Georga Wende. W sporze uczestniczył Eitner Gottfried oraz słuchacze: Johann Antonio Rachlitz, Gabriel Holst, Georgio Bissel. Georg Wende (1634-1705) - niemiecki poeta, profesor, rektor we Wrocławiu i Toruniu, autor m.in. przewodnika po Toruniu z 1697 r., gdzie oprócz najciekawszych zabytków i osobliwości poświęcił miejsce Kopernikowi. Za kartą tytułową dedykacja respondenta dla Johanna Gottfrieda Roesnera (1658-1724) - burmistrza Torunia. Druk współoprawny z innymi tekstami (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.876- Pol.7.II.892. Pieczątki: 1, 3, 10, 11. Dawne sygnatury: T.2, D.162. Typ oprawy -biały półpergamin; okładzina -tektura; obleczenie - wielobarwny marmurek; krawędzie - nakrapiane; wysunięcie pojedynczych kart lub składek; niewielkie zacieki/zaplamienia/przedarcia/ubytki. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu "Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej".