Ustrój państwowy i stronnictwa polityczne w Europie Zachodniej. T. 1 : Austrja

Typ: Książka Rok publikacji: 1905 Miejsce publikacji: Warszawa Autorzy:
  • Zwiezdicz, P.
  • Gambarow, J.
Strony: 176 Sygnatura: L-63925 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Austria - historia - 19-20 w.
  • Monarchia austro-wegierska - ustrój polityczny
  • Partie polityczne - Austria - 19 w.
  • Krasnowolski, Antoni (1855-1911)
Data dodania: 08.11.2011

Opracowanie na temat ustroju politycznego Austrii na przełomie XIX i XX w. W tym okresie Austria (będąca od 1876 r. państwem związkowym w unii realnej z Węgrami) pozostawała w trudnej sytuacji politycznej i społecznej, spowodowanej przegraną wojną z Niemcami, koniecznością uwzględnienia interesów kilkunastu narodowości żyjących w obrębie państwa, nierównym rozwojem gospodarczym i kulturalnym, dążeniami do poszerzania sfery wpływów i nabytków terytorialnych na Bałkanach.  Pod koniec XIX w. liczącą się siłą polityczną byli socjaldemokraci i ludowcy (dążący do połączenia Austrii z Niemcami Hohenzollernów). Monografia pisana jest z rosyjskiego punktu widzenia - na przelomie XIX i XX w. oba państwa pozostawały we wrogich stosunkach, głównie w związku uprawianą przez oba kraje ekspansją na Bałkanach.  Tłum. z rosyjskiego - A. Krasnowolski, wstęp - J. Gambarow. Tom 1szy serii wydawniczej "Ustrój państwowy i stronnictwa polityczne w Austrii w Europie Zachodniej".