Urwähler in Stadt und Land!

Typ: DŻS Rok publikacji: [1862] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 14 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy - historia - 19 w.
  • Pruski konflikt konstytucyjny, 1859-1866
  • Niemiecka Partia Postępowa
  • Junkierstwo
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 25.05.2016

Opis dokumentu

Ulotka o charakterze polityczno-agitacyjnym, wydana przez zwolenników Partii Postępowej przed mającymi się odbyć w Prusach w 1862 r. wyborami do parlamentu. Były to kolejne wybory w ciągu kilku miesięcy, gdyż wyłoniony w grudniu 1861 r. parlament został rozwiązany przez Wilhelma I 11 marca 1862 r. Przyczyną rozwiązania zdominowanego przez siły liberalne parlamentu był jego opór przed udzieleniem zgody na sfinansowanie forsowanej przez króla reformy armii – incydent  ten był częścią szerszego wydarzenia, które przeszło do historii pod nazwą pruskiego konfliktu konstytucyjnego (1859-1866). Konflikt skupiał się wokół reformy pruskiej armii, a w szerszym znaczeniu – wokół uprawnień i podziału kompetencji między królem, rządem a parlamentem (pruska ustawa zasadnicza z 1850 r. zapewniała parlamentowi kontrolę nad budżetem, a także wymagała jego zgody dla podwyższenia podatków oraz wprowadzenia w życie każdej nowej ustawy). Autorzy ulotki również skupili się na kwestii reorganizacji pruskiej armii – Partia Postępowa była przeciwna zwiększaniu liczebności armii w trakcie pokoju, argumentując w ulotce, iż jej utrzymanie spada na barki obywateli w postaci podwyższonych podatków, co z kolei prowadzi do ubożenia społeczeństwa, a w efekcie do niemożności ponoszenia wysiłku wojennego w razie wybuchu konfliktu zbrojnego. W ulotce dochodzi do głosu wielokrotnie ostrzeżenie przed „junkrowskimi rządami”, wspominane są także antydemokratyczne i antyliberalne rządy gabinetu O. T. von Manteuffla (1850-1858), po których – według autorów – kraj wciąż leczy rany.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].