Ursachen, Wodurch eigentlich die Königl. Mayest. zu Schweden bewogen worden, den Hertzog von Churland auß seinem Fürstenthumb...

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1659] Miejsce publikacji: [Stockholm] Autor:
  • [Lichtenstern, Christofer Habbaeus von]
Strony: [18] K. Sygnatura: Pol.7.II.1768 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Szwecja - historia - 17 w.
  • Potop szwedzki (1655-1658)
  • Kurlandia - historia - 17 w.
  • Polityka - 17 w.
Data dodania: 13.01.2014

Druk wyjaśniający przyczyny, dla których Szwecja „zmuszona była“ najechać Kurlandię i uwięzić księcia i regenta Kurlandii i Semigalii Jakuba Kettlera. Wydarzenia te miały miejsce 1658 r. podczas potopu szwedzkiego (Kurlandia była lennem Rzyczypospolitej). Szwedzi zniszczyli i złupili księstwo, doprowadzając do załamania jego gospodarki i zakończenia okresu świetności Kurlandii. Dawne sygnatury druku: D.5.Misc.2. Typ oprawy - papier; obleczenie - czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - marmoryzowane; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; średnie zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1763-Pol.7.II.1772.