Unpartheyische Nachricht von der Belagerung der Stadt Danzig

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1734 Miejsce publikacji: Franckfurth an der Ober Strony: 24 s. Sygnatura: Pol.8.II.352 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Seyler, Georg Daniel (1686-1765)
  • Oblężenie Gdańska, 1733-1734
  • Gdańsk - historia - 18 w.
Data dodania: 12.01.2018

Dzieło poświęcone najważniejszym wydarzeniom historycznym Gdańska XVIII wieku. Opracowanie poprzedza krótki wstęp autora datowany na 24 lipca 1734. Publikacja jest dokładnym opisem oblężenia Gdańska przez wojska rosyjskie oraz saskie w 1734. U podłoża konfliktu leżała podwójna elekcja w Rzeczypospolitej, gdy stronnicy francuscy obrali królem Stanisława Leszczyńskiego (12.IX.1733), natomiast wspierająca Austrię Rosja poparła wybór Augusta III (5.X.1733). Wyparty z Warszawy przez wojska rosyjskie Stanisław Leszczyński schronił się w silnie ufortyfikowanym Gdańsku, do którego przybył 2.X.1733, spodziewając się pomocy Francji. W lutym 1734 rozpoczęło się oblężenie. Miasta bronili żołnierze i uzbrojeni mieszczanie. Oblężenie trwało ponad 100 dni. Obie strony poniosły potężne straty w ludziach, a miasto również w infrastrukturze. Miasto w końcu musiało się poddać, zaś pod koniec czerwca król Stanisław Leszczyński opuścił Gdańsk w przebraniu i schronił się w Królewcu (dzisiejszy Kaliningrad). Autor szczegółowo przedstawia dane liczbowe poszczególnych jednostek biorących udział w konflikcie, sylwetki dowodzących po obu stronach oraz ruchy wojsk i działania poszczególnych formacji w trakcie trwania oblężenia. [Anonimowym autorem dzieła jest prawdopodobnie historyk, rektor Elbląskiego Gimnazjum Akademickiego Georg Daniel Seyler (1686-1765)]. Oprawa książki - brązowa skóra, krawędzie - nakrapiane, zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe, marmurek. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.352- Pol.8.II.356.