Ulice Elbląga (Hetmańska ; 1 Maja) [fotografie]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1980 ? Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 zdjęcia Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Ulice Elbląga
  • Fotografie
Data dodania: 29.11.2017

Na zdjęciach fragmenty ulic: 1 Maja  oraz Hetmańskiej. W 1937 r. patronem ulicy (obecnej 1 Maja) został Adolf Hitler. Radni, którzy byli temu przeciwni, na czas głosowania zostali uwięzieni w swoich mieszkaniach. Adolf Hitler Strasse istniała do 1945 roku, polskie władze przemianowały ją na 1 Maja. Skrzyżowanie widoczne na zdjęciu (1 Maja - 12 Lutego - Hetmańska) - jako jedno z pierwszych w mieście miało sygnalizację świetlną – od 1972 roku. Na drugim zdjęciu fragment domów mieszkalnych przy ulicy Hetmańskiej, gdzie dolne partie budynków zajmowały sklepy. W okresie PRL-u i przez pewien czas po 1989 r. znajdowały się tu sklep ZURTu, Delikatesy z barkiem nazywanym „pod łokciem” oraz biblioteka przeniesiona z ul. Łączności.