Ukraina vindicata fortitudine & felicitate serenissimi ac invictissimi principia Joannis III. Regis Poloniarum…

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1675 Miejsce publikacji: Varsaviae Strony: [12] K. Sygnatura: Pol.7.II. 549 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Sapieha, Benedykt Paweł (- 1707)
  • Jan III Sobieski (1629-1696), król Polski
  • Panegiryk
Data dodania: 12.09.2013

Druk pochwalny z okazji zwycięstwa hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego na okoliczność zwycięstwa z Turkami pod Chocimiem. Wydarzenie to przekreśliło postanowienia pokoju buczackiego i otworzyło Sobieskiemu drogę na tron. W druku uhonorowany jest także przedstawiciel rodu Sapiehów (prawdopodobnie Benedykt Paweł), który także brał udział w bitwie pod Chocimiem. Na druk składają się cztery ody – utwory liryczne, wierszowane, charakteryzujące się wzniosłością tematu, sławiące ideę, wydarzenia i znamienite osoby. M. in.: Benedykt Sapieha z Czerei. Okładzina – tektura (marmurek) ; wyklejka i karta ochronna z papieru czerpanego. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.549-551.