Uebersicht von August Hermann Franckens Leben und Verdiensten um Erziehung und Schulwesen. Nebst fortgesetzter Nachricht von den bisherigen Ereignissen und Veränderungen im Königl. Pädagogium […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1788 Miejsce publikacji: Halle Autor:
  • Niemeyer, August Hermann
Strony: 40 Sygnatura: 91665 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Niemieccy pedagodzy - 17-18 w.
  • Niemcy - edukacja, oświata - 18 w.
  • Francke, August Hermann (1663-1727)
  • Niemeyer, August Hermann (1754-1828)
Data dodania: 21.10.2019

Publikacja wydana w 1788 roku w Halle prezentująca postać Augusta Hermanna Francke (1663-1727), jego działalność na polu szeroko pojętej pedagogiki oraz wkład w rozwój oświaty, systemu edukacji, kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży etc. August Hermann Francke był niemieckim teologiem protestanckim, filantropem, pedagogiem, wykładowcą akademickim i jednym z czołowych przedstawicieli pietyzmu. Założył szereg instytucji filantropijnych i naukowych: domy dziecka, gimnazja, seminaria, zakłady wychowawcze, biblioteki etc. W swych zasadach pedagogicznych kładł specjalny nacisk na ćwiczenia fizyczne i pracę ręczną. Autorem materiału jest August Hermann Niemeyer (1754-1828) prawnuk Augusta Hermanna Francke, niemiecki pedagog ewangelicki, profesor uniwersytetu w Halle, ostatni wybitny przedstawiciel pietyzmu w pedagogice. Opracowanie uzupełnia informacja z bieżącej działalności Królewskiego Pedagogium (niem. Königliche Pedagogium) w Halle, instytucji edukacyjnej założonej w 1695 roku przez Augusta Hermanna Francke. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 91665-91667.