Ueber Paris und die Pariser von Friedrich Schulz. Erster Band

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1791 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Schulz, Joachim Christoph Friedrich
Strony: [ 4 ]; 544 Sygnatura: 92278 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Paryż - opis - 18 w.
  • Paryż - życie społeczno-kulturalne - 18 w.
  • Paryż - rewolucja francuska - 18 w.
  • Schulz, Joachim Christoph Friedrich (1762 - 1798)
Data dodania: 21.07.2020

Ueber Paris und die Pariser (tom pierwszy) - wydany w 1791 roku w Berlinie opis XVIII – wiecznej stolicy Francji - Paryża i paryżan w początkowym okresie rewolucji francuskiej autorstwa Joachima Christopha Friedricha Schulza (1762 - 1798). Schulz był niemieckim pisarzem, w latach 1791-1792 delegatem mieszczaństwa kurlandzkiego na Sejm Czteroletni w Warszawie. Od czerwca 1789 roku (przez okres sześciu miesięcy) przebywał w Paryżu gdzie był naocznym świadkiem i bliskim obserwatorem niezwykłych wydarzeń wielkiej rewolucji (1789–1799). Plonem sześciomiesięcznej bytności autora w Paryżu była publikacja Geschichte der großen Revolution in Frankreich (1789) uznana za bezstronną i obiektywną relację z tamtego okresu oraz wydana w formie 5 rozpraw i 19 listów Ueber Paris und die Pariser stanowiąca m.in. żywy opis i obraz ówczesnej wielkiej stolicy, jej życia codziennego, architektury, kultury, obyczajów, tradycji i charakteru jej mieszkańców, teatru, sztuki, literatury, instytucji i urzędów publicznych etc.