Ueber die musikalische Malerey. An den Königl. Kapell-Meister, Herrn Reichardt

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1780 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Engel, Johann Jakob
Strony: 48 Sygnatura: 91416a biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Muzykologia - 18 w.
  • Reichardt, Johann Friedrich (1752-1814)
  • Engel, Johann Jakob (1741- 1802)
Data dodania: 02.04.2019

Publikacja wydana w Berlinie w 1780 roku autorstwa Johanna Jakoba Engela (1741-1802) - niemieckiego pisarza, estetyka i filozofa okresu oświecenia, profesora filozofii i nauk pięknych (niem.schöne Wissenschaften) w Joachimsthalsche Gymnasium w Berlinie. Publikacja ma formę listu kierowanego do Johanna Friedricha Reichardta (1752-1814) niemieckiego kompozytora, krytyka muzycznego, nadwornego kapelmistrza królów Prus (m.in. Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma II) i koncentruje się na zagadnieniach z dziedziny szeroko pojętej muzykologii. W szczególności dotyczy rozważań co do kwestii estetyki imitacji w twórczości artystycznej, teorii afektów wywodzącej się z retoryki muzycznej, malarstwa muzycznego i naśladownictwa w muzyce instrumentalnej i wokalnej, względów estetycznych oraz siły i zdolności muzyki do wyrażania uczuć, nastrojów etc. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 91416 – 91418.