Ueber die Kultur des Maulbeerbaums in Deutschland, vorzüglich in der preußischen Staaten […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1790 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Mayet, Etienne
Strony: [ 4 ] ; 119 Sygnatura: 91761 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Królestwo Prus - uprawa morwy - 18 w.
  • Uprawa morwy - opis - 18 w.
  • Mayet, Etienne (1751-1825)
Data dodania: 28.01.2020

Niemieckojęzyczne wydanie dokumentu o kultywacji i możliwościach uprawy morwy - rośliny z rodziny morwowatych (Moraceae) na terenach Królestwa Prus, opublikowane w 1790 roku w Berlinie. Autorem opracowania jest francuski pisarz i publicysta Etienne Mayet (1751-1825). W następujących po sobie piętnastu kolejnych rozdziałach autor dokumentu przedstawia opis rośliny oraz prezentuje m.in. podstawowe informacje o nazewnictwie, pochodzeniu, historii, gatunkach i odmianach, warunkach glebowych i klimatycznych, uprawie i pielęgnacji, cięciu, rozmnażaniu, okulizacji, właściwościach i zastosowaniu etc. Głównym zamiarem autora jest przekonaniu czytelnika, że warunki naturalne do uprawy tej rośliny (zwłaszcza gleby, klimat oraz położenie geograficzne Prus) są niezwykle sprzyjające i korzystne. Warto w tym miejscu zauważyć , że prowadzona przez Fryderyk II Wielkiego (1712- 1786) - króla Prus w latach 1740-1786, polityka gospodarcza stwarzała niezwykle korzystne warunki do stymulowania rozwoju upraw morwy i przemysłu jedwabniczego. Interwencyjne działania państwa w tym zakresie polegały na stosowaniu technik stanowiących charakterystyczną mieszankę zachęt i nakazów. Subsydiowanie, dotowanie, ochrona celna i zwolnienia podatkowe miały za zadanie sprzyjać rozwojowi plantacji krzewów morwowych a co za tym idzie dynamizacji przemysłu jedwabniczego.