Ueber die deutsche Sprache und Litteratur. An einen Freund

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1781 Miejsce publikacji: Hamburg Autor:
  • Möser, Justus
Strony: 47 Sygnatura: 92046 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk -18 w.
  • Literatura niemiecka - historia
  • Literatura niemieckojęzyczna - historia
  • Popularyzacja literatury niemieckiej
  • Popularyzacja języka niemieckiego
  • Möser, Justus (1720-1794)
Data dodania: 01.04.2021

Ueber die deutsche Sprache und Litteratur. An einen Freund - wydana w 1781 roku w Hamburgu, publikacja o języku i literaturze niemieckiej, która pierwotnie powstała jako list do przyjaciela. Autorem tekstu jest niemiecki myśliciel konserwatywny, główny przedstawiciel niemieckiej przedrewolucyjnej tradycji konserwatywnej i pisarz Justus Möser (1720-1794). Möser należał do licznego grona niemieckich intelektualistów, którzy dostrzegali i odrzucali negatywną ocenę i krytykę literatury niemieckiej, wygłaszaną przez Fryderyka Wielkiego, który cenił sobie przede wszystkim pisarzy francuskich. Osobiste rozważania, co do szeroko pojętej kultury, sztuki, literatury niemieckiej oraz ekspresji wypowiedzi autor odnosi w dokumencie do twórczości pisarzy obcojęzycznych. W materiale podkreśla, że należy ze wszystkich sił czerpać więcej z siebie i z własnej ziemi niż do tej pory, a sztukę sąsiadów wykorzystywać co najwyżej w takim stopniu, w jakim służy ona poprawie własnych dóbr i ich kultury. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 92044-92046.