Ueber den Eintritt der Samenzellen in das Ei : Ein Beitrag zur Physiologie der Zeugung.

Typ: Książka Rok publikacji: 1853 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Keber, F.
Strony: 118 Sygnatura: 57687-57688 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Biologia
  • Embriologia
  • Skójka gruboskorupowa
Data dodania: 07.09.2009

Rozprawa naukowa traktująca o zapłodnieniu, powstała w wyniku dogłębnych badań i mikroskopowych obserwacji autora. Była to praca na owe czasy bardzo nowoczesna i zawierająca nowatorskie spostrzeżenia. Sam autor w przedmowie wyrażał przekonanie, iż pomoże ona w obaleniu mitu o pewnej "fantastyczności" tej dziedziny. Dzieło traktuje o przebiegu zapłodnienia u różnych organizmów, m.in. u pewnego gatunku małża (skójka gruboskorupowa), u królika i kury. Praca zawiera 81 ilustracji zamieszczonych w tekście lub zestawionych oddzielnie na 4 tablicach. Druk dwukolumnowy - jedna kolumna po łacinie, druga po niemiecku. Autor zadedykował książkę 6 uczonym, zasłużonym w dziedzinie ontogenezy. Dzieło opatrzone jest mottem Arystotelesa : "Więcej ufaj oczom aniżeli mniemaniom". Na stronie tytułowej dwie pieczęcie proweniencyjne: Elbląskiej Biblioteki Miejskiej oraz Friedricha Buchnera. Książka współoprawna (klocek introligatorski), sygn.57687-57688, wydana w Gebrüder Bornträger w Królewcu.