Uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu z 1979 r. w sprawie nadania nazw ulicom w mieście Elblągu - druk

Typ: DŻS Rok publikacji: 1979 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 3 s. Sygnatura: DŻS - XII biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Elbląg - ulice
  • Ulice Elbląga - wykaz - 20 w.
  • Miejska Rada Narodowa w Elblągu
  • Urząd Miejski w Elblągu - wydawnictwa - 20 w.
Data dodania: 23.01.2013

Urząd Miejski w Elblągu wydał w 1979 r. druk - Uchwała Nr .... Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu z dnia .... w sprawie nadania nazw ulicom w mieście Elblągu. W materiale zaproponowano nazwy ulic dla powstającej w północnej części miasta Elbląga nowej dzielnicy "Zakrzewo Wschód" m.in. powstały ulice Ogólna, Janusza Korczaka, Janiny Porazińskiej, Jana Brzechwy, Jana III Sobieskiego, Jana Myliusa, Piotra Kłoczewskiego, Słupska czy Lęborska. W południowo-wschodniej części miasta w okolicach ulicy Łęczyckiej powstawało nowe osiedle - "Przy Młynie" w wyniku nowej siatki ulic pojawiły się nazwy - Władysława Reymonta, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ciekawostką jest iż dwie z nowo powstałych ulic dzielnicy "Zakrzewo Wschód" po przemianach w Polsce w roku 1991 zmieniły nazwy - "35-lecia PRL" na Legionów i "60-lecia Niepodległości" na Niepodległości. W uzasadnieniu tych zmian członkowie rady podkreślili rolę Jana Myliusa jako rektora gimnazjum elbląskiego, który postawił je na wysokim poziomie oraz Piotra Kłoczewskiego - organizatora flotylli Batorego w Elblągu.