Uchwała Egzekutywy Komitetu Miejskiego i Powiatowego w Elblągu w Sprawie 30-tej Rocznicy Polskiej Rzeczypospolitej - biuletyn

Typ: DŻS Rok publikacji: 1974 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4], 43, [5] Sygnatura: DŻS - VII.12 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 20 w.
  • Obchody i uroczystości - 20 w.
  • Pomnik Odrodzenia w Elblągu - odsłonięcie
  • Spółdzielnia Pracy „Plastyk”
  • Komitet Miejski Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Elblągu
  • Komitet Powiatowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Elblągu
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 29.11.2012

Opis dokumentu

Komitet Miejski i Powiatowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Elblągu wydał w 1974 r. biuletyn informujący o uchwale egzekutywy KM i P PZPR w Elblągu w sprawie obchodów 30-tej rocznicy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na Ziemi Elbląskiej. Uchwałę otwierał zgrabny slogan propagandowy - "Ziemia elbląska schludna i gospodarna". Przedstawiono w nim priorytetowe zadania w rozwoju społeczno-gospodarczym miasta m.in. fabryka domów przy Elbląskim Przedsiębiorstwie Budowlanym (EPB), filia Politechniki Gdańskiej, nowy zakład produkcyjny Spółdzielni "Plastyk" i Zakłady Przemysłu Odzieżowego (ZPO) "Truso", plac dworcowy i Dworzec PKS czy Pomnik Odrodzenia. Organizacja partyjna w ramach święta przygotowała do realizacji szereg tzw. "czynów społecznych" o określonej wartości w złotych. Wyznaczała odpowiedzialnymi za wykonanie określone instytucje, i tak zaplanowano prace rozbiórkowe, ukształtowanie placu, ułożenie płyt kamiennych na budowie Pomnika Odrodzenia, uporządkowanie ruin przy Muzeum, budowę zespołu boisk przy ulicy Skrzydlatej i wiele innych. Zakłady pracy obarczono tzw. "czynami produkcyjnymi" o określonej wartości w złotych. Obie formy czynów dotyczyły miasta jak i powiatu elbląskiego. Pozostałą treść dokumentu wypełnił kalendarz imprez masowych na rok 1974 miasta i powiatu oraz miejsce na wykonanie notatek.