Panegyrin annuam sempiternae memoriae magni musarum maecenatis, Johannis Dieterici Tettavii, supremi Borussiae cancellarii, summi tribunalis et rerum feudalium praesidis, sacram IX. Cal. IVL. A. N. C. CIƆ IƆCC XXII. celebraturi [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1722 Miejsce publikacji: Regiomonti Strony: [ 4 ] Sygnatura: Pol.8.III.723a biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Zaproszenie - 18 w.
  • Panegiryk - 18 w.
  • Tettau, Johann Dietrich von (1620-1687)
  • Akademia Królewiecka
Data dodania: 17.12.2019

Druk okolicznościowy, zaproszenie na wygłaszany corocznie panegiryk „ku wiecznej pamięci” kanclerza Najwyższej Rady, Johanna Dietricha von Tettau, cenionego jako wielki mecenas sztuki, którego zasługi tak dla ojczyzny, jak i dla Akademii nie idą w niepamięć, lecz wraz z powszechnie znanymi cnotami, nadal owocują. Rozpoczyna się filozoficznym rozważaniem na temat tego, iż nie ma nic bardziej naturalnego dla człowieka wielkiego, jak zabiegać o dobrą sławę – gdyż człowiek wysokiej wartości moralnej uraduje wielu, jeśli i oni będą mogli doświadczyć jego przymiotów. Dalej następują uwagi o tym, że kto w ogóle nie doświadczył niesławy, ten nie jest człowiekiem wypróbowanym oraz o ulotności dobrej sławy. W tym kontekście autor zaproszenia zwraca uwagę na to, że należy podtrzymywać pamięć o szlachetnych ludziach, których strata jest odczuwalna, a których życie nie ustępowało sławie ich otaczającej. Z tej przyczyny w mające niebawem przypadać Tettaviana naczelny mówca Akademii wygłosi popis oratorski, panegiryk na cześć kanclerza von Tettau. Druk kończy się zwyczajowym zwrotem do adresatów z podaniem dnia i godziny oraz nadzieją na zaszczytną obecność gości. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.