Tydzień w Elblągu, 1992-1993, 1999-2011

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1992-1993, 1999-2011 Miejsce publikacji: Elbląg Sygnatura: N. Czasopisma biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Czasopisma regionalne - 20-21 w.
  • Elbląg - periodyki - 20-21 w.
Data dodania: 30.03.2016

Pierwsze numery czasopisma "Tydzień w Elblągu" (1992-1993), wydawane w formacie 19 cm - pełniły raczej funkcję informatora miejskiego. Swoim zasięgiem obejmowały miasta: Braniewo, Kwidzyn, Malbork, Nowy Dwór, Pasłęk, Sztum, Trójmiasto. Oprócz krótkich reportaży i wiadomości kulturalnych odbiorca znalazł m.in. zwyczaje świąteczne, fraszki, wiadomości o komputerach (porady jak przechowywać dyskietki), adresy hoteli, restauracji i barów, księgarni, kącik smakosza, program radiowy oraz TV. Redaktorem był Bogdan Przybylski. W 1999 roku pojawił się "Nowy Tydzień w Elblągu" - bezpłatny ilustrowany dwutygodnik regionalny wydawany przez Regionalne Centrum Marketingu w Elblągu (format 29 cm). Redaktor naczelny - Marek Kopyla. Czasopismo informujące lokalną społeczność o wszystkich ważnych wydarzeniach z życia miasta i regionu. Profesjonalny skład dziennikarzy oraz atrakcyjna szata graficzna pozwalały dostarczać informacje społeczno-kulturalne mieszkańcom Elbląga oraz ich okolic. Autorzy wywiadów i reportaży (Henryk Szumielski, Andrzej Minkiewicz, Grzegorz Baranowski, Bogdan Włodarczyk, Juliusz Marek, Piotr Kajmer, Witold Werner, Dariusz Łubkowski, Edward Jaremczuk, Krystyna Przybylska i in.) dostarczali wiadomości o historii  i tradycjach w kościołach, historii ZHP, PCK, PTTK, historii ulic, o kolei nadzalewowej, wizycie papieża Jana Pawła II, Zalewie Wiślanym, Bażantarni, aktywizacji portu, reformie w oświacie, przedsiębiorczości w mieście, ziołolecznictwie (w tym porad ks. Klimuszko) etc. W każdym numerze nie zabrakło informacji o imprezach kulturalnych, recenzji o nowych filmach oraz spektaklach teatralnych, wiadomości sportowych, programu TV, krzyżówki oraz kącika porad prawnych. Czasopismo zmieniało swój tytuł, format oraz szatę graficzną. Od nr 5/2002 r. periodyk ukazywał się jako "Tydzień w Elblągu".