Trost-Schrift [...] Herrn Johann Thammen [...] Frau Mariam Elisabeth geb. Kalauin [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1708 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Sanden, Bernhard von
Strony: [8] s. Sygnatura: Pol.8.III.652 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Sanden, Bernhard von (1666-1721)
  • Thammen, Mariam Elisabeth (-1708)
  • Druk funeralny - 18 w.
Data dodania: 13.02.2018

Druk funeralny autorstwa Bernharda von Sanden (1666-1721), profesora i rektora teologii na Uniwersytecie w Królewcu - poświęcony pamięci zmarłej 26.04.1708 r. Mariam Elisabeth z domu Kalauin. Piękne słowa pocieszenia składali mężowi - Johannowi Thammen również członkowie rady miejskiej królewskiego miasta Kneiphoff Königsberg (Królewiec składał się pierwotnie z trzech samodzielnych miast: Stare Miasto, Lipnik i Knipawa, które w 1724 r. połączone zostały w jeden organizm miejski) - z powodu przedwczesnej śmierci ukochanej żony Mariam Elisabeth. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 11 maja w Löbenichtschen Pfarrkirche w Królewcu, zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim. Autor pożegnania poprzedza tekst mottem zaczerpniętym z ewangelii św. Łukasza (fragment 10 , 41-42), cyt: "Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele,  a potrzeba [mało albo] tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona". Typ oprawy (materiał): pergamin oraz wielobarwny marmurek, krawędzie nakrapiane - część przycięta (różnej wielkości). Format bibliograficzny: 2. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651-Pol.8.III.744.