Trauer-Schau-Bühne der Vergänglichkeit oder der Brittannischen Krone Leid-benetzte Thränen-Leße...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1702 Miejsce publikacji: b.m. Autor:
  • Schalch, Johann Heinrich
Strony: [4] K. Sygnatura: Pol.7.II.4880 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Schalch, Johann Heinrich (1623-ok.1704)
  • Sztuka teatralna - 18 w.
  • Maria II Stuart (1662-1694), królowa Anglii
  • Figury woskowe
Data dodania: 19.09.2013

Tekst krótkiej sztuki teatralnej, której główną bohaterką jest królowa angielska Maria II. ze Stuartów (poza nią w utworze występuje także jej mąż król Wilhelm, arcybiskup Cantenburry, biskup Londynu, damy dworu i arystokratki). Sztuka ułożona została dla potrzeb scenki z figurami woskowymi, wykonanymi przez Johann Heinricha Schalch’a. J. H. Schalch (1623 –ok.1704) był tworzącym w szwajcarskim mieście Schaffhausen rzeźbiarzem w wosku. Tworzył on figury woskowe naturalnej wielkości, przedstawiające mu współczesnych, które następnie grupował w barokowe sceny, które pokazywano w wielu krajach Europy. Jednym z jego dzieł była „Królowa Anglii Maria II. na łożu śmierci”. Poza figurami woskowymi znanych jest kilka rysunków i rycin autorstwa Schalch’a, jak również reklama jego przyrządów meteorologicznych. Oprawa druku - tektura (marmurek). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.4879-Pol.7.II.4881.