Topographisch-historisch-statistische Beschreibung der Stadt Thorn und ihres Gebietes, die Vorzeit und Gegenwart umfassend. H.1-3

Typ: Książka Rok publikacji: 1832 Miejsce publikacji: Thorn Autorzy:
  • Prätorius, Karl Gotthelf
  • Wernicke, Julius Emil
Strony: 144 s. ; S.145-288 ; S.289-432 Sygnatura: 34975-34977 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Wernicke, Julius Emil (1802- po 1858)
  • Praetorius, Carl Gotthelf (1763-1827)
  • Toruń - historia
Data dodania: 06.10.2010

„Historyczno-topograficzno-statystyczny” opis Torunia. 3 tomy. Po śmierci K. G. Prätoriusa dzieło dopracował i wydał Julius E. Wernicke – nauczyciel w Królewskim Gimnazjum w Toruniu. W części topograficznej opisane są m. in. warunki klimatyczne w mieście, jego skład etniczny (według autorów, Toruń był z wyjątkiem lat między pokojem w Tylży a 1815 r. miastem czysto niemieckim), ulice Starego i Nowego Miasta wraz z wytłumaczeniem pochodzenia ich nazwy, budynki użyteczności publicznej, klasztory, instytucje dobroczynne, stowarzyszenia, cechy. Książka zawiera w tekście reprodukcje pieczęci miejskich (wbrew informacji na stronie tytułowej, w egzemplarzach posiadanych przez Bibliotekę Elbląską, nie ma map oraz planów).