Theoremata Iuridica de Vsvcapionibus et longi ... [VI]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1598 Miejsce publikacji: [Francofurti] Autorzy:
  • Rudinger, Matthäus
  • Heldt, Elias
Sygnatura: Pol.6.II.1287/6 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Rudinger, Mathaeus (1572-1634)
  • Zasiedzenie - prawo
  • Debata prawna - 16 w.
  • Przedawnienia - prawo
  • Uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą
Data dodania: 08.05.2015

Zapis dysputy prawniczej prowadzonej na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą pod przewodnictwem Matheusa Rudingera. Szósta dysputa dotyczy kwestii zasiedzenia i przedawnienia w procesach związanych z zasiedzeniem, a rolę respondenta pełni Elias Heldt. Zadedykował on swoją rozprawę głogowianom, Johannowi Spechtowi oraz Johannowi Mentzlowi. Po tekście dysputy zamieszczone zostały dwa wiersze okolicznościowe na cześć respondenta, autorstwa Jakoba Eberta ze Szprotawy, od 1594 roku profesora teologii na Uniwersytecie we Frankfurcie oraz Wolfroma von Haugwitz. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1286-Pol.6.II.1327. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: G.6. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Krawędzie przycięte - barwione; typ oprawy (materiał) - papier; obleczenie - biała skóra, pergamin - czarny z rękopisu; okładzina - tektura; zdobienia oprawy -tłoczenia ślepe; średnie deformacje/przedarcia/ubytki; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W druku tenacula - małe karteczki przyklejane do kart, ułatwiające szybkie wyszukiwanie wiadomości w tekście (rodzaj zakładek). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.