Theatrum swiata wszytkiego Iana Botera Benesivsa : w ktorey się opisuia superstycye, abo zabobony, w iakich żyły przedtym...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1659 Miejsce publikacji: Kraków Autor:
  • [Benesius, Ian Boter]
Strony: 320, 117, 212, 240 Sygnatura: XVII. 11 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Religie świata
  • Geografia
Data dodania: 16.08.2010

„Kompendium” wiedzy o ówczesnym świecie (wcześniejsze wydane pod zmienionym tytułem: „Relatiae powszechne abo nowiny pospolite”). Przekład z języka włoskiego. Składa się z pięciu części. Opisuje (wedle ówczesnych pojęć) poznane kontynenty i poszczególne na nich kraje, ich ustroje (monarchie) oraz światowe religie, dzieląc je na katolicką, heretyckie, judaistyczną, „pogańskie” i „odszczepieńcze” (druk zawiera m.in. informacje o tak „egzotycznych” i mało w Europie poznanych religiach jak buddyzm w Japonii oraz „zabobony” wyznawane prze ludy tzw. Nowego Świata, zanim dotarło tam chrześcijaństwo. Wiadomości na temat dalekich lądów oraz żyjących na nich ludzi, ich zwyczajów i religii autor zaczerpnął z opowieści podróżników i misjonarzy. Druk wydany w formacie 4°, w drukarni Stanisława Lenczewskiego.