The Sports and Pastimes of the People of England […]

Typ: Książka Rok publikacji: 1876 Miejsce publikacji: London Autor:
  • Strutt, Joseph
Illustracje: 175 Strony: [ 4 ]; XII; 530; [ 2 ] Sygnatura: KD.2760 biblioteka cyfrowa link Języki: eng Hasła kluczowe:
  • Anglia
  • Historia sportu i rekreacji Anglii
  • Sport i rekreacja
  • Zwyczaje i uroczystości
  • Sposoby spędzania wolnego czasu
  • Strutt, Joseph (1749-1802)
Data dodania: 26.01.2024

The Sports and Pastimes of the People of England… (Londyn, 1876) - uznawana za jedną z najważniejszych i najsłynniejszych publikacji w dorobku angielskiego rytownika, artysty, antykwariusza i pisarza Josepha Strutta (1749-1802). Bogato ilustrowana unikalnymi rycinami autora książka podejmuje tematykę sportu i rozrywki narodu angielskiego. Publikacja stanowi obszerne studium różnych form rekreacji i rozrywki, które były popularne wśród Anglików w okresie średniowiecza i wczesnej nowożytności. Zawiera szczegółowe omówienie gier, sportów i rozrywek, którymi cieszyli się ludzie w Anglii na różnych etapach życia i w różnych okresach. Obejmuje szeroki zakres aktywności sportowej, w tym łucznictwo, polowanie, wędkarstwo, zapasy i różne formy gier w piłkę. Autor bada także zwyczaje i tradycje związane ze świętami i uroczystościami, takie jak na przykład święta majowe i taniec Morrisa (pierwsze wzmianki o tym rodzaju tańca ludowego pochodzą z XV wieku, praktycznie zanikł on pod koniec XIX wieku i został odtworzony przez etnomuzykologów i entuzjastów na początku XX wieku). Pracę Strutta wyróżnia dbałość o szczegóły i wykorzystanie pierwotnych źródeł, w tym średniowiecznych rękopisów i zapisów historycznych. Opracowanie dostarcza wielu informacji na temat sprzętu, technik i zasad różnych sportów i gier, a także ich znaczenia społecznego i kulturowego. Książka jest cennym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych historią sportu i rekreacji w Anglii. Oferuje fascynujący wgląd w życie i sposób spędzania wolnego czasu ludzi z minionych stuleci i stanowi bogate źródło inspiracji dla współczesnych entuzjastów tradycyjnych sportów, gier i rozrywek. W komentarzach dotyczących książki Strutta można znaleźć stwierdzenia, że wpłynęła ona na odrodzenie współczesnych igrzysk olimpijskich m.in. na decyzję doktora Williama Penny'ego Brookesa (1808-1895) o zorganizowaniu w 1850 roku na wsi Munch Wenlock w Wielkiej Brytanii nowoczesnego turnieju sportowego - Wenclock Olympian Games, co z kolei wywarło wpływ na barona Pierre'a de Coubertina (1863-1937), który zapoczątkował pod koniec XIX wieku nowożytny ruch olimpijski.