Tentamen florae Lithuaniae = Zarys flory Litwy

Typ: Książka Rok publikacji: 1933 Miejsce publikacji: Warszawa Autor:
  • Hryniewiecki, Bolesław
Strony: 367, [1] Sygnatura: L-7006 biblioteka cyfrowa link Języki: lit, lat, pol Hasła kluczowe:
  • Hryniewiecki, Bolesław (1875-1963)
  • Botanika
  • Żmudź - flora
  • Litwa - flora
Data dodania: 26.10.2011

Hryniewiecki Bolesław (1875-1963), polski botanik, historyk nauk przyrodniczych, działacz ochrony przyrody. Profesor botaniki na Uniwersytecie w Odessie oraz dyrektor tamtejszego ogrodu botanicznego. Badacz flory Polski, Litwy, Kaukazu, Uralu. Opublikował wiele prac z zakresu anatomii, florystyki, systematyki roślin, historii botaniki, m.in.: „Tentamen florae Lithuaniae…” w której przedstawił wiele gatunków roślin występujących na Żmudzi i Litwie (okolice Połągi – miasto w zachodniej Litwie nad Morzem Bałtyckim). W swojej pracy autor przedstawił wiele sylwetek znanych botaników i badaczy przyrody m.in. : J. Trzebiński, E. Janczewski, A.J. Żmuda. Tekst w języku polskim i łacińskim zawiera 62 ilustracje oraz 2 mapy ; na końcu tekstu spis nazw miejscowości geograficznych w języku polskim i litewskim. Książka z serii : Archiwum Nauk Biologicznych Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Tom IV.