Tax Ordnungen, wie es in den drey Städten Vorstädten und Freyheiten Königsberg mit Kauffleuten...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1666 Miejsce publikacji: Königsberg Strony: [14] K. Sygnatura: Pol.7.III.1059 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Hohenzollern, Georg Wilhelm (1595-1640)
  • Prusy - gospodarka - 17 w.
  • Królewiec - rozporządzenia - wykaz cen - 17 w.
Data dodania: 01.12.2014

Wydany przez Georga Wilhelma – margrabiego Brandenburgii, księcia w Prusach oraz Szczecina, Pomorza, Kaszubów i Wendów, Karniowa na Śląsku wykaz cen obowiązujących w 1666 r. w Królewcu, jak również w królewieckich przedmieściach i wolniznach. Uregulowane odgórnie były ceny wyrobów browarniczych, bławatnych, guzikarskich, piekarniczych, winiarskich, kowalskich, złotniczych, odlewniczych, blacharskich, stolarskich, rymarskich, krawieckich, kuśnierskich i kapeluszniczych, jak również wynagrodzenie dla służby i robotników – pachołków, dziewek służebnych, robotników dniówkowych i komorników – ludzi nieposiadających żadnego mienia, nawet chałupy, zamieszkałych u zamożniejszego gospodarza na wsi i pomagających mu w gospodarstwie. Uwagę zwraca szczegółowe rozróżnienie towarów, wśród ubrań wyróżnia się np. dwadzieścia trzy rodzaje przyodziewku, w tym suknię jedwabną ze sznurami, „dobry płaszcz z sukna podbity i oblamowany futrem”, parę pończoch. W tekście ozdobne inicjały oraz winiety. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.III.1053-Pol.7.III.1059. Format bibliograficzny: 2. Pieczątki: 6, 10, 11, 12, 20, 21. Dawne sygnatury: GG.1. Zewnętrzne oznaczenia: NT. Krawędzie przycięte - nakrapiane; Typ oprawy (materiał) - papier; obleczenie – czarne ( marmurek); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.