Talpity majątek Talpitten – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS – fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Talpity, wieś w gminie Pasłęk
  • Rydzówka, wieś sołecka w gminie Pasłęk
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 18.04.2020

W Bibliotece Elbląskiej posiadamy różnego rodzaju kolekcje, w tym kolekcję kilkudziesięciu zdjęć z fragmentami map niemieckich i dwujęzycznych, powojennych. Na zdjęciach tych znajdują miejscowości, w których nierzadko znajdziemy zabytki, pozostałości po zabytkach, lub brak czegokolwiek związanego z niemieckimi elitami zamieszkującymi te ziemie. Wielu z tych miejscowości, nawet mieszkając w Elblągu, nie znamy. Pośród wielu zdjęć natkniemy się na to widoczne obok związane z Talpitami i majątkiem Talpitten. Talpity (Tolpity) to wieś w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk, ze względu na wielkość wchodząca w skład sołectwa Rydzówka – na zdjęciu widocznego jako - Kalthof. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie wchodziła w skład województwa elbląskiego. Miejscowi w komunikacji ze sobą, nie używają nazwy Talpity, wolą używać nazwy Tolpity. O powstaniu wsi nie wiemy nic, z mapy wynika, że funkcjonował tam majątek ziemski a więc pewnie jakiś dworek, jednakże w katalogu zabytków nie zarejestrowano, żadnego. Jest tylko krótka wzmianka o parku dworskim z połowy XIX wieku. Wiele z okolicznych miejscowości opisano w ramach kolekcji, można z opisami się zapoznać po wpisaniu do wyszukiwarki Wortala Historycznego słów – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.