Tabula chronographica a capta per Pompeium Ierosolyma, usque ad incensam et deletam a Tito Caesare ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1605 Miejsce publikacji: Graetii Autorzy:
  • Decker, Johann
  • Suslyga, Laurentius
Illustracje: [27] tabl. Strony: [24] K. Sygnatura: Pol.7.II.5697 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Suslyga, Laurentius (1570-1640)
  • Druk teologiczny - 17 w.
Data dodania: 09.04.2014

Druk teologiczny autorstwa jezuity Wawrzyńca Susliga (1570-1640) zawiera 27 tablic chronologicznych oraz tekst z adnotacjami I-X (m. in. zdobycie Jerozolimy przez Pompejusza – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 63 p.n.e.). Druk autor dedykował arcyksięciu Austrii i Burgundii Ferdynandowi. Za stroną tytułową wiersz ateńskiego komicznego poety Anaxandridesa. W tekście wiersze gratulacyjne dla autora pracy podpisali: Joan. Croeselius, Georgius Falbius, Carolus Gaginus, Joannes Zdenco Rziczansky Kawka, Julius Neidhardus, Wolffgangus Föchlinger.Autor opublikował w 1605 r. również swą tezę doktorską o chronologii Nowego Testamentu, przedstawił w niej i uzasadnił argumenty przemawiające za cofnięciem daty narodzin Chrystusa. Praca napisana pod kierunkiem profesora Jana Deckera (‏ (1560-1619. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.5695-Pol.7.II.5697. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: S.4. Inne znaki własnościowe: No.51 Ex libris Simonis Loyssii. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Typ oprawy (materiał) - biały pergamin (oprawa z japem); krawędzie przycięte - barwione; okładzina - tektura; średnie deformacje; średnie zagniecenia/przedarcia/ubytki; znaczne zabrudzenia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady; niewielkie ubytki spowodowane przez gryzonie. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.