Tablice poświęcone "Brygadzie Grunwald" (Sztum) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Brygada Grunwald - tablica pamiątkowa w Sztumie
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Sobiesiak, Józef (1914-1971)
Data dodania: 27.06.2017

Dwie tablice poświęcone "Brygadzie Grunwald", zawieszone na gmachu Zespołu Szkół w Sztumie (w którym mieszczą się: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ekonomiczne oraz Liceum Handlowe) oraz tablica we wnętrzu holu. Zewnętrzna wykonana z białego marmuru o wymiarach 60 x 40 cm z napisem: "W X rocznicę istnienia Liceum Ogólnokształcącego i nadania im. "Brygady Grunwald". Sztum dnia 17.9.1966. Komitet Obchodów", we wnętrzu holu- tablica odlana z metalu z popiersiem upamiętnionego i datą "1914-1971" oraz napisem: "Kontradmirałowi Józefowi Sobiesiakowi "Maksowi" dowódcy Brygady "Grunwald" w dowód pamięci społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Sztumie 28 kwietnia 1976". Okazją do zawieszenia tablicy było nadanie dnia 17.09.1966 r. Zespołowi Szkół w Sztumie imienia "Brygady Grunwald". Drugą ufundowali 28.14.1976 r. nauczyciele i młodzież z okazji 10lecia istnienia szkoły. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary oraz materiał z którego wykonano obie tablice, opis lokalizacji. Tekst i plany opracował - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.