Tablica upamiętniająca śmierć św. Wojciecha (Święty Gaj) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [2] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Święty Gaj, wieś
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
Data dodania: 26.06.2017

Tablica we wsi Święty Gaj (niem. Heiligenwalde) gmina Rychliki, upamiętniająca męczeńską śmierć św. Wojciecha. Tablica o wymiarach 40 x 46 cm powstała w 1990 r. z inicjatywy parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wykonana z czarnego marmuru, gładko oszlifowana, zatopiona w cementowej obudowie. Od północy wysoki metalowy krzyż (ok. 6m wysokości). Biskup Elbląski ustanowił w kościele filialnym Sanktuarium św. Wojciecha i zainicjował coroczne obchody jego śmierci. Właśnie w związku z tymi uroczystościami pojawiła się tablica pamiątkowa ufundowana przez rodziców dzieci przystępujących do komunii świętej w 1990 roku. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary, opis lokalizacji, historię powstania tablicy i krzyża, stan zachowania, szkic sytuacyjny. Tekst oraz plany - Dariusz Barton ; zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.