Tablica upamiętniająca pobyt St. Żeromskiego na Powiślu (Sztum-Zajezierze) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Żeromski, Stefan (1864-1925)
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Zajezierze, wieś
Data dodania: 27.06.2017

Tablica odlana z betonu o wymiarach 110 x 58 x 6 cm umocowana na elewacji dworku w Zajezierzu (niem. Hintersee) koło Sztumu. Napis inskrypcyjny poświęcony goszczącemu w 1920 r. na dworze Donimirskich - Stefanowi Żeromskiemu. W1970 r. upamiętniono fakt pobytu wmurowując tablicę w ścianę. Fundatorem tablicy pamiątkowej był Zarząd Powiatowy Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary oraz materiał z którego wykonano tablicę, opis lokalizacji. Tekst i plany opracował - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.