Tablica upamiętniająca organizację "Młody Las" (Malbork) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Tablica pamiątkowa w Malborku
  • "Młody Las", ruch oporu
  • Polskie organizacje podziemne II wojny światowej
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 09.08.2017

26.05.1984 r. koło przewodników PTTK w Malborku upamiętniło działalność ruchu oporu na Pomorzu, a w szczególności organizacji "Młody Las". Tablica z czarnego drobnoziarnistego marmuru o wymiarach 59 x 91 cm zawieszona na elewacji dawnego ratusza na ul. Stary Runek 13 w Malborku (po wojnie siedziba Młodzieżowego Domu Kultury). W hołdzie wszystkim, którzy walczyli o polskość Powiśla w latach 1941-1945. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcie, wymiary oraz materiał z którego wykonano tablicę, opis historyczny, opis stanu zachowania oraz literaturę źródłową. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.