Tablica upamiętniająca marsz śmierci więźniów K1 Stutthof (Mikoszewo) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Mikoszewo, wieś
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 22.06.2017

Tablica we wsi Mikoszewo - gmina Stegna, upamiętniająca marsz śmierci więźniów K1 Stutthof. Tablica ufundowana w 1981 r. z inicjatywy klubu byłych więźniów i Muzeum Stutthof, wykonawca - PKZ o/Gdańsk. Na prostokątnej symbolicznej mogile o krawędziach z bloków granitowych o wymiarach 230 x 250 cm, we wnętrzu trawa i kamyki jako podstawa dla betonowej tablicy inskrypcyjnej z napisem: "Z tego miejsca rozpoczęła się 25-28.04.1945 r. tragiczna ewakuacja morska więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof". Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji, historię powstania tablicy, stan zachowania, literaturę źródłową, szkic sytuacyjny oraz zdjęcie dodatkowe. Tekst, plany oraz zdjęcia - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.