Tablica upamiętniająca 200 lat prac konserwatorskich (Malbork) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [5] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Tablica pamiątkowa w Malborku
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Głazy pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 10.08.2017

Tablica - odlew brązowy o wymiarach 50 x 100 x 8,5 cm - wmurowana w wysoki głaz (295 cm). Głaz granitowy zlokalizowany na dziedzińcu zamkowym w Malborku przy ul. Starościńskiej (dawna Hibnera). Obecny obelisk ma już trzecią postać w swojej 90letniej historii. Ostatnia zmiana nastąpiła w 1994 r. upamiętnia 200lecie prac konserwatorskich na zamku malborskim. Projekt tablicy wykonała Ludmiła Ostrogórska z Gdańska, odlew - Paweł Makowski. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary, opis historyczny, opis stanu zachowania, szkic sytuacyjny (skala 1:1000). oraz literaturę źródłową. Plany wykonał - Dariusz Barton, tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.