Tablica pamiątkowa - Brama Młyńska (Pasłęk) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Brama Młyńska w Pasłęku
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 23.06.2017

Tablica pamiątkowa umieszczona na wschodniej części elewacji odrestaurowanej Bramy Młyńskiej usytuowanej w murach obronnych Pasłęka. Tablica o wymiarach 54 x 60 cm, odlew ze stopu metali, cyzelowany. Uroczyste wmurowanie miało miejsce 21.07.1996 r. przy udziale władz samorządowych oraz przedstawicieli Preusich Holland z jego prezesem prof. Bernhardem Hintzem. Upamiętnienie powstało głównie dzięki jego inicjatywie, finansowane przez samorząd Pasłęka i Towarzystwo. Autor projektu: Jan Lewdorowicz, wykonawca- "Bumar" Pasłęk. Napis na tablicy dwujęzyczny- polski i niemiecki. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (ksero), wymiary, opis lokalizacji, historię powstania tablicy, stan zachowania, wkładkę ikonograficzną. Tekst, zdjęcia oraz plany - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.