Tablica pamiątkowa Armii Krajowej (Kwidzyn) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Kwidzyn - historia
  • Tablica pamiątkowa Armii Krajowej w Kwidzynie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 02.08.2017

Tablica pamiątkowa umieszczona wraz z pięcioma innymi we wschodniej części kwidzyńskiej katedry p.w. Św. Jana. Odlew mosiężny o wymiarach 72 x 77 cm. U góry tablicy godło Armii Krajowej (orzeł w koronie i litery AK), po obu stronach daty: 1939 i 1946. Poniżej inskrypcja dedykowana pamięci żołnierzom AK poległych w walce o wyzwolenie ojczyzny. Odsłonięcie i poświęcenie miało miejsce w czasie mszy celebrowanej przez księdza J. Kruka w lipcu 1995 r. Identyczne tablice odsłonięto wcześniej w katedrze Św. Mikołaja i kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Elblągu. Odlewy tablic wykonał elbląski zakład "ABB Zamech". Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia w kolorze, wymiary, opis lokalizacji, historię powstania tablicy, szkic sytuacyjny. Tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk, plany wykonał - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.