Tablica ku czci poległych funkcjonariuszy SB, MO i ORMO (Tulice) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Tulice, wieś
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Propaganda - 20 w.
Data dodania: 26.06.2017

Tablica z 1959 r. ku czci poległych funkcjonariuszy SB, MO i ORMO we wsi Tulice gmina Stary Targ. Tablica odlana z betonu o wymiarach 120 x 90 x 17 cm, umocowana na cokole z kamieni polnych. Upamiętnienie dotyczy funkcjonariuszy poległych w czerwcu 1946 r. w starciu z tzw. "bandą Stacha". Obok krzyża maltańskiego, plakietki z orłem, na tablicy inskrypcyjnej nazwiska poległych. Całość ogrodzona metalowym płotem. [28 lutego 2015 w Tulicach wkopano tabliczkę informującą co zaszło w tej wsi 10 czerwca 1946. Tabliczka znajduje się naprzeciwko pomnika poświęconego poległym milicjantom i ubekom. Przez lata propaganda przedstawiała ich jako "bandy reakcyjnego podziemia" z którymi walczą milicjanci próbując zaprowadzić ład i porządek.] Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji tablicy, stan zachowania, szkic sytuacyjny. Tekst, plany - Dariusz Barton ; zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.