Tablica ku czci Polaków zamordowanych w ZSRR (Nowy Staw) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Tablica pamiątkowa w Nowym Stawie
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 29.09.2017

Tablica z szarego marmuru o wymiarach 41 x 67 cm na której przytwierdzono dwie metalowe tabliczki inskrypcyjne upamiętniające tragiczne losy Polaków w czasie II wojny światowej. Upamiętnienie znajduje się w kościele parafialnym p.w. św. Mateusza w Nowym Stawie. Poświęcenie tablicy nastąpiło w 1990 r. Fundator - kpt. WP E. Oleszczuk. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcie, wymiary, opis historyczny oraz opis stanu zachowania. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.