Tablica ku czci Franciszka Jujki w Starym Targu [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Nowy Targ, wieś
  • Jujka, Franciszek (1906-1944)
  • II wojna światowa, 1939-1945 - Polska - pomniki
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
Data dodania: 26.06.2017

Tablica ku czci Franciszka Jujki w Starym Targu (niem. Altmark). Tablica inskrypcyjna z białego marmuru o wymiarach 43 x 66 cm, umocowana na granitowym głazie narzutowym o wymiarach 140 x 110 cm. Franciszek Jujka od 1931 r. był nauczycielem polskiej szkoły w Starym Targu. Pod pseudonimem Lech Malbor pisał patriotyczne wiersze, które publikował w prasie polonijnej wydawanej w Sztumie. Za swoją działalność był prześladowany przez władze niemieckie. W czasie wojny aresztowany i przewieziony do berlińskiego więzienia, tam zamordowany 20 lutego 1944 r. Dla uczczenia jego pamięci jego imię nadano szkole podstawowej, a w 1958 r. przed szkoła ufundowano trwałe upamiętnienie w formie głazu z tablicą. Fundatorem był powiatowy i grodzki Komitet Frontu Jedności Narodu oraz społeczeństwo wsi Nowy Targ. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji tablicy, stan zachowania, literaturę źródłową. Tekst i plany opracował - Dariusz Barton ; zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.