Tablica ku czci bojowników o polskość Powiśla (Kwidzyn) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [2] K. biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Kwidzyn - historia
  • Tablica pamiątkowa w Kwidzynie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 02.08.2017

Tablica upamiętniająca walkę jaką polskie społeczeństwo toczyło od początku XIX wieku na Powiślu z władzami pruskimi, której celem było zachowanie tożsamości narodowej: języka, oświaty, obyczajów. Niemcy stosowali naciski i represje wobec mniejszości narodowej, prześladowali polskich działaczy, zamykali polskie szkoły etc. Konflikt pogłębił się w czasie Plebiscytu w 1920 roku. Broniąc swoich praw założyli Związek Polaków w Prusach Wschodnich, przekształcony w 1922 r. w Związek Polaków w Niemczech. Za swoje przekonania i działania wielu zapłaciło najwyższą cenę. W 1939 roku aresztowani przez gestapo i SS, osądzeni w niesprawiedliwych procesach (lub bez) byli wywożeni do obozów lub mordowani. Właśnie tym ludziom poświęcona została tablica, zawieszona na Zamku w Kwidzynie. Wykonana z czerwonego piaskowca o wymiarach 65 x 100 cm z otoczką betonową o szerokości 5 cm. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia w kolorze, wymiary, opis lokalizacji, historię powstania tablicy, literaturę źródłową, szkic sytuacyjny. Tekst, zdjęcia oraz plany wykonał - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.