Tablica i głaz poświęcone "Brygadzie Grunwald" (Sztum) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Brygada Grunwald - głaz pamiątkowy w Sztumie
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 27.06.2017

Głaz z szarego granitu o wysokości 130 cm umieszczony na betonowej podstawie. Na kamieniu od frontu tablica inskrypcyjna o wymiarach 32 x 46 cm z treścią: "W hołdzie partyzantom Brygady Grunwald w XXX lecie LO, XXV lecie LE - Sztum. 23.04.1986. Nauczyciele, młodzież, absolwenci". W 1966 r. Zespołowi Szkół w Sztumie nadano imię "Brygady Grunwald", której funkcje dowódcze pełnił Józef Sobiesiak (1914-1971 (walki polskich partyzantów Kielecczyzny). Liceum w 20-lecie pamięci poświęciło Sobiesiakowi również tablicę pamiątkową. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary oraz materiał z którego wykonano głaz i tablicę, opis lokalizacji. Tekst i plany wykonał Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.