Szczęśliwa 7 nr 3_4 styczeń_luty 1997 szkoły podstawowej nr 7 - gazetka szkolna

Typ: DŻS Rok publikacji: 1997 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 10 Sygnatura: DŻS - XI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - szkolnictwo - 20 w.
  • Gazetka szkolna - 20 w.
  • Wydawnictwa młodzieżowe - 20 w.
  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hanki Sawickiej - historia
  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hanki Sawickiej
Data dodania: 03.03.2020

Ze wszystkich Dokumentów Życia Społecznego, w kategorii gazetka szkolna (dzieci młodszych), znajdujących się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej. Najbardziej zaawansowane, technicznie przygotowane, zgodnie z kanonami sztuki wydawniczej okazały się czasopisemka pt.: "Szczęśliwa 7", redagowane w nieistniejącej obecnie Szkole Podstawowej nr 7 im. Hanki Sawickiej znajdującej się przy ulicy Browarna 1. Później w ramach tzw. reformy Handkego w 1999 roku, szkołę podstawową przekształcono w Gimnazjum nr 9, by następnie Uchwałą nr XXIII/442/2017 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 26 stycznia 2017 r., Gimnazjum nr 9 włączyć do III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II z siedzibą przy ulicy Browarnej 1. Z tej dawnej szkoły podstawowej posiadamy 3 numery czasopism z roku 1997 - nr 3/4 ze stycznia/lutego, nr 6 z kwietnia oraz nr 7 z maja. Na stronie tytułowej widnieje informacja, że był miesięcznikiem wydawanym przez uczniów SP nr 7, oprócz opisanych miesięcznie i numerycznie danych dotyczących egzemplarza, widnieje też informacja na temat nakładu - 50 sztuk oraz ceny 0,50 gr. Czasopismo w tonacji czarno-białej, pisane ręcznie i kserowane, wszelkie materiały graficzne (obrazki, rysunki redakcyjne, zdjęcia kserowano również), ze stałym formatem A-4, kserowane dwustronnie, złączone w całość za pomocą zszywki metalowej. Posiadało określoną objętość, mniej więcej 10 stron, numerowanych ręcznie, a na końcu każdego numeru znajdowała się stopka redakcyjna, w omawianym numerze 3/4 opisana jako skład redakcji. Każdy numer opatrzony inną stroną tytułową ze sprecyzowanym "spisem treści" numeru lub "w numerze". Mniej więcej w posiadanych przez nas egzemplarzach zachowano też zgodność tematyczną zawartej treści. Na stronie 2 przygotowywano artykuł związany z historia naszego grodu, 3 strona poświęcona była aktualnym rocznicom lub świętom. Strony 4-5 zajmowały felietony okolicznościowe, humor lub sondy redakcyjne, dotyczące życia szkolnego, a na następnych 6-7 uczniowie przygotowywali wszelkiego rodzaju ciekawostki związane z nauką, wiedzą, techniką i przyrodą. Strony 8-9 przeznaczono na artykuły związane ze sportem, ciekawostkami oraz rozrywkami umysłowymi. Ostatnia strona pełniła rolę informacyjną, ogłaszano na niej m. in. konkursy przygotowane przez członków kolegium redakcyjnego, w tym numerze pilot konkursu "Belfrowie w krótkich majteczkach".