Systema astronomiae compendiosum : in Gymnasio Dantiscano olim praelectum et 2. libris adornatum, quorum prior De Motu...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1613 Miejsce publikacji: Hanoviae Autor:
  • Keckermann, Bartholomeus
Strony: 192 Sygnatura: Pol.7.II.182 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Keckermann, Bartłomiej (1572-1609)
  • Rozprawa naukowa - 17 w.
  • Astronomia
Data dodania: 07.11.2013

Rozprawa astronomiczna gdańskiego uczonego Bartłomieja Keckermann’a (1572-1609). W dziedzinie astronomii, a przynajmniej w zakresie jej nauczania, Keckermann był zdecydowanie konserwatywny. Mimo, iż przekonany o prawdziwości twierdzeń Kopernika, cenił uświęconą tradycją antyczną wiedzę starożytną i pozostawał wierny modelom arystotelesowemu i ptolomejskiemu, w swej pracy jedynie niewiele miejsca poświęcając twierdzeniom Kopernika i Brahe. Oprawa druku – biały pergamin; okładzina – tektura; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Klocek introligatorski (druk współoprawny), sygn. Pol.7.II.182-Pol.7.II.183.