Synchronistische Universal-Historie Der Vornehmsten Europäischen Reiche und Staaten: von Erschaffung der Welt bis auf das jetztlauffende 1743. Jahr, aus bewährten Urkunden, mit beygefügten Anmerkungen, Darinnen einige vorkommende historische [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1743 Miejsce publikacji: Coburg and Leipzig Autor:
  • Berger, Theodor
Strony: [12],XXXIX,[8], Sygnatura: Pol.8.IV.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Berger, Theodor
  • Chronologia
  • Biblia
  • Sola scriptura
  • Historiografia
Data dodania: 16.12.2019

Dzieło saskiego historyka Theodora Bergera opisujące dzieje Europy w układzie tabelarycznym. Autor sporządził w pracy szereg tabel zestawiających ze sobą poszczególne regiony i państwa w których to w układzie chronologicznym umieścił najważniejsze informacje o przeszłości, tak by umożliwiać czytelnikowi analizę porównawczą wydarzeń w różnych regionach. Ramy czasowe jakie przyjął Bereger rozciągały się od stworzenia świata (4000 lata przed narodzinami Chrystusa) do czasów mu współczesnych. Dla oznaczenia wydarzeń pomiędzy Potopem a narodzinami Chrystusa autor zastosował numerację rosnącą poczynając od roku potopu datowanego na rok 1656 od stworzenia ziemi. Okres pomiędzy aktem stworzenia a czasami Noego potraktowany jest jedynie opisem bez wyszczególnionych dat. Układ tabelaryczny dla naszej ery kończy na latach czterdziestych XVIII stulecia i zawiera daty zgonów najważniejszych pisarzy, naukowców i kronikarzy (np. w tabeli "Polska" zawarte są daty zgonów Wincentego Kadłubka, Mikołaja Kopernika i Jana Długosza) . Praca zawiera również tabele chronologiczne mające pomóc w zorientowaniu się w chronologii.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.