Symphonie No. 7. C-dur. Violine

Typ: Muzykalia Rok publikacji: 1860 ? Miejsce publikacji: b.m. Autor:
  • Haydn, J.
Strony: 11 Sygnatura: Muz. IV 10128 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Haydn, Franz Joseph (1732-1809)
  • Druk muzyczny - 19 w.
  • Nuty
Data dodania: 02.03.2011

Franz Joseph Haydn (1732-1809) – austriacki kompozytor, jeden z głównych przedstawicieli klasycyzmu, autor wielu kompozycji: symfonii, kwartetów smyczkowych, koncertów fortepianowych, skrzypcowych, sonat fortepianowych, muzyki kościelnej oraz kilkunastu wodewiliów oraz oper. Najtrwalszą wartość mają kwartety smyczkowe i symfonie, w których Haydn wykazał wielkie mistrzostwo. Biblioteka Elbląska posiada m.in. zeszyt z nutami Symphonie Nr 7. (gatunek muzyczny -  zazwyczaj trzy- lub czteroczęściowy utwór muzyczny na orkiestrę, popularny w XVIII, XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Symfonia jest orkiestrowym odpowiednikiem sonaty). Zeszyt pochodzi z kolekcji Henryka Nitschmanna, uznanego znawcy literatury polskiej, kompozytora i krytyka muzycznego.