Symboliczny grób nieznanego żołnierza (Kwidzyn) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Grób nieznanego żołnierza w Kwidzynie
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 04.08.2017

Upamiętnienie zaprojektowane zostało w latach 60tych XX w. w formie pomnika i kwatery z płytą inskrypcyjną będącej symbolicznym grobem, w którym złożono prochy żołnierzy polskich i rosyjskich. Obecnie pozostała tylko kwatera i cokół pomnika. Upamiętnienie zlokalizowane w centrum miasta Kwidzyna przy ul. Warszawskiej. Kwatera ma formę obejścia ze słupkami i łańcuchami, we wnętrzu położona dwustopniowa tumba, na wierzchu której znajduje się tablica z czarnego marmuru z napisem: "Nieznanemu żołnierzowi poległemu za ojczyznę", od frontu mniejsza inskrypcja wyryta w granicie: "Od społeczeństwa powiatu kwidzyńskiego w XV rocznicę W.P." Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, opis lokalizacji, literaturę źródłową oraz rys historyczny. Tekst, zdjęcia oraz plany wykonał - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.