Światło i Dźwięk we Fromborku - informator

Typ: DŻS Rok publikacji: 1976 Miejsce publikacji: Frombork Strony: [8] Sygnatura: DŻS - XV.7 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Frombork - muzyka - 20 w.
  • Koncert słowno-muzyczny - 20 w.
  • Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Data dodania: 14.12.2012

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku jest organizatorem spektaklu "Światło i Dźwięk we Fromborku" w roku 1976. Pierwszy raz "światła zapłonęły" w 1975 r. po dwóch latach prac przygotowawczych, wykorzystano przede wszystkim "polską myśl techniczną" Instytutu Automatyki Politechniki Poznańskiej (poza szwajcarskim magnetofonem "Studer"). Widowisko realizowano przy pomocy 40 głośników i 20 wzmacniaczy, autorami scenariusza zostali Bożena Winnicka i Jan Błeszyński, który był jednocześnie reżyserem. Wykorzystane teksty w przestawieniu były oryginalne a głosów użyczyli wybitni aktorzy sceny polskiej z lat 70-tych: Gustaw Holoubek, Zofia Mrozowska, Zbigniew Zapasiewicz, czy Zdzisław Wardejn. To przedsięwzięcie było jednym z pierwszych w Polsce tego typu projektów i ściągało do miasteczka tłumy turystów. Funkcjonowało do 1988 r., by powrócić na "scenę" w 2010 r.